Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starzynie
strona główna Wyposażenie naszej jednostki
 

Bazą wypadową naszej jednostki są pomieszczenia garażowe w remizie. Dostępu przed osobami niepowołanymi  broni nowoczesna segmentowa brama garażowa oraz system alarmowy. Garaż stanowi jeden obszerny  boks garażowy wraz z pomieszczeniami magazynowymi. Pomieszczenia te są  ogrzewane (własna kotłownia gazowa).

Łączność ze światem zapewnia nam łącze telefoniczne (58 - 673 87 58) oraz łączność radiowa. W samochodzie zamontowany jest radiotelefon przewoźny firmy Motorola typu GM 300, na miejscu akcji posługujemy się czterema radiotelefonami nasobnymi firmy Motorola typu CP 040 a za sprawne alarmowanie odpowiedzialny jest,  zintegrowany z stacją bazową selektywnego alarmowania, radiotelefon H 112 firmy Cybercom.

Dysponowanie jednostki odbywa się automatycznie poprzez radiowy system alarmowania, który jest zsynchronizowany z elektryczną syrena alarmową oraz telefonicznym systemem indywidualnego powiadamiania.  Do zdarzeń strażacy wyjeżdżają w kompletnym umundurowaniu bojowym w nowoczesnych hełmach produkcji KZPT Kalisz. 

Obecnie nasza jednostka dysponuje nowoczesnym samochodem gaśniczym GBA 2,5/16 IVECO typ Eurocargo ML120E25D (rok produkcji 2009) z zbiornikiem  wody o pojemności 2 500l i  autopompą  o wydajności 1600 l/min. Celem sprawnej komunikacji z powiatowym stanowiskiem kierowania w samochodzie zainstalowano terminal statusów DTS 2001 firmy DIGITEX.

Oprócz standardowego wyposażenia takiego jak węże, prądownice, drabina nasadkowa D-2,7  i innego drobnego sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji gaśniczych,  samochód ten jest wyposażony w sprzęt do akcji ratowniczych:

 • pompa hydrauliczna spalinowa MINI HOLMATRO wraz z nożyco-rozpieraczem,
 • dwie piły łańcuchowe spalinowe do cięcia drewna,
 • piła tarczowa do cięcia betonu i stali,
 • agregat prądotwórczy Honda 2,4 kW wraz z osprzętem oświetleniowym - maszt oświetleniowy i reflektor przenośny,
 • pompa pływająca Niagara wydajności 1200 dm3/min,
 • motopompa pół-szlamowa Honda model SEH 80T wydajności 900 dm3/min,
 • cztery komplety aparatów powietrznych nadciśnieniowych firmy Fenzy typu AERIS,
 • cztery sygnalizatory bezruchu,
 • nosze typu deska,
 • szelki ratownicze,
 • zestaw ratownictwa medycznego PSP - R1,
 • zestaw szyn do unieruchamiania kończyn,
 • sorbent do substancji ropopochodnych,
 • detektor wielogazowy TETRA 3 umożliwiający pomiar O2, CO, H2S, CH4,
 • pirometr SENTRY.

Dysponujemy również motopompą do wody czystej  typu M-800.

 

ZESTAW HYDRAULICZNY HOLMATRO

 

 

 

pompa hydrauliczna spalinowa MINI HOLMATRO wraz z nożyco-rozpieraczem

 

 

 

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy GEKO 2500

TYP

EZ 2200

MOC MAKSYMALNA 230 V

kVA

2.2

PRĄD

A

10,9

GNIAZDA

AC

1× 230 V

SILNIK CZTEROSUWOWY HONDA

GX 200

ROZRUCH

RĘCZNY

ZBIORNIK PALIWA (BENZYNA)

L

4,3

MAKS. ZUŻYCIE PALIWA

L/h

1,3

CZAS PRACY NA PEŁNYM ZBIORNIKU

h

2,7-5,5

MASA SUCHA

kg

40

DŁ x WYS x SZER

cm

55 × 41 × 46

Motopompa pływająca Niagara

Motopompa pływająca przeznaczona do tankowania samochodów pożarniczych, zbierania wody z rozlewisk. Niska waga i małe gabaryty świadczą o użyteczności pompy. Pompa ma możliwość samozasysania oraz pracy na sucho. Pompa może podawać wodę o dużym stopniu zanieczyszczenia.
 
 
Dane techniczne

Typ pompy

motopompa pływająca, wirnikowa, samozasysająca

Wydajność

1200 l/min

Maksymalna wysokość podnoszenia

30 m

Maksymalne zanurzenia

7 cm

Minimalna poziom zasysania

1 cm

Średnica króćcy przyłączeniowych

tłoczny 3”

Typ silnika

GXV 160

Moc silnika

4,0 kW (5,5 KM) / 3600 obr-1

Pojemność zbiornika paliwa

2l

Zużycie paliwa

0,93 l/h

Wymiary (dł x szer x wys)

740 x 740 x 430 mm

Masa

28 kg

 

Motopompa pół-szlamowa Honda model SEH 80T

Dane techniczne

Typ pompy

motopompa do brudnej wody, wirnikowa, samozasysająca

Wydajność

930 l/min

Maksymalna wysokość podnoszenia

29 m

Maksymalna wysokość ssania

7 m

Maksymalna średnica zanieczyszczeń

8 mm

Średnica króćcy przyłączeniowych

ssawny 3”  tłoczny 3”

Typ silnika

GX160

Moc silnika

4,0 kW (5,5 KM) / 3600 obr-1

Pojemność zbiornika paliwa

3,6 l

Zużycie paliwa

1,4 l/h

Wymiary (dł x szer x wys)

525 x 399 x 476 mm

Masa

34 kg

Aparat powietrzny nadciśnieniowy firmy Fenzy typu AERIS

Aparat AERIS jest autonomicznym aparatem ochrony dróg oddechowych, o otwartym obwodzie, z rezerwą sprężonego powietrza. Pozwala użytkownikowi korzystać według potrzeby ze zdatnego do oddychania powietrza pochodzącego z butli umieszczonych na stelażu. Sprężone powietrze o wysokim ciśnieniu jakie jest w butlach, jest początkowo zmniejszone do ciśnienia średniego na poziomie (reduktora ciśnienia HP/LP), następnie dopływa on do automatu płucnego (zawór SA 5000 Zenith), gdzie jest rozprężane do niskiego ciśnienia. Automat oddechowy po podłączeniu do maski utrzymuje lekkie nadciśnienie w masce, niezależnie od rytmu oddychania, co uniemożliwia przedostawanie się powietrza z zewnątrz do maski użytkownika. Stelaż zapewnia komfort i stabilność noszenia butli posiada ergonomiczny kształt idealnie dopasowany do sylwetki użytkownika. Dzięki wyciętemu na środku otworowi zmniejsza on zjawisko pocenia się. Jest zaopatrzony w uchwyty i w trzy punkty zamocowania dla linki asekuracyjnej. Środkowy punkt wytrzymuje obciążenie statyczne 120 kg. Stelaż wykonany jest z tworzywa wysokoudarowego o bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i na wysoką temperaturę. Regulowany pas ściągający butle i kształt noszaka bez żadnych przeróbek umożliwia mocowanie butli 6l/30MPa, 6,8l/30MPa, 9l/30MPa i po zastosowaniu trójnika 2 x 4 l/20MPa i 2 x 6,8 l/30MPa. Jest łatwy w obsłudze, umożliwia szybki montaż i demontaż butli. Pasy barkowe wyposażone są w klamry o łatwej i szybkiej regulacji. Wykonane są z materiału samo gaszącego łatwego do czyszczenia w górnej części szerokie taśmy zapewniają wygodne noszenie aparatu. Na zewnętrznej stronie naszyta jest taśma fluororescencyjna. Pas biodrowy wykonany z materiału jak wyżej. Wyposażony w ochraniacz automatu płucnego i klamrę zatrzaskową umożliwiającą szybkie i pewne dopasowanie aparatu. Aparat wyposażony jest w butle 6,8l/300 bar, waga butli bez powietrza wynosi 3,7 kg.  Czas ochronnego działania aparatu AERIS w wersji mono 1x6,8l/300 bar dla średniego zużycia powietrza 40 l/min wynosi 51 minut. Waga całego aparatu 13.8 kg

 

Sygnalizator bezruchu

 

FireFly II mocuje się w dowolnym wygodnym miejscu wyposażenia użytkownika i przeznaczony jest do wytworzenia dźwiękowego sygnału alarmowego


FireFly II posiada wodoszczelny korpus z wysokim stopniem iskrowybuchowego zabezpieczenia, mały ciężar i wymiary. FireFly II nie wymaga technicznej obsługi.

 

Motopompa pożarnicza M8/8 PO-5

Motopompa pożarnicza M8/8 PO-5 przeznaczona jest do tłoczenia wody do stanowisk gaśniczych. Może być wykorzystana do wypompowywania wody z innych zbiorników wody. Ze względu na coraz nowocześniejsze motopompy, M8/8 PO-5 dziś najczęściej jest wykorzystywana do zawodów pożarniczo - sportowych.

 
  Motopompa pożarnicza M8/8 PO-5
 • masa motopompy - 170 kg
 • silnik - typ 145, gaźnikowy, 2-cylindrowy
 • moc silnika - 20,6 kW
 • pojemność zbiornika paliwa - 25 l
 • pompa wodna - PO 5, wirowa, odśrodkowa, dwustopniowa, z kierownicą odśrodkową i dośrodkową
 • wydajność pompy - 800 l/min
 • zasięg motopompy - 300 - 800 m
 • wymiary motopompy (długość x szerokość x wysokość) - 950 x 600 x 820 mm